پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۴۸
وزارت خارجه در کجای دیپلماسی فطرت قرار دارد؟؟

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان /عبد الصالح شمس اللهی / تولید پیام در برهه های حساس و تاثیرگذار، یکی از وظایف رهبران دینی و الهیست . آن‌ها با توجه به تصریح قرآن مبنی بر لزوم ابلاغ دین موظف به صدور آرمان های الهی به اقصا نقاط جهان وبا هدف هدایت آحاد بشر هستند . این ابلاغ […]

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان /عبد الصالح شمس اللهی / تولید پیام در برهه های حساس و تاثیرگذار، یکی از وظایف رهبران دینی و الهیست . آن‌ها با توجه به تصریح قرآن مبنی بر لزوم ابلاغ دین موظف به صدور آرمان های الهی به اقصا نقاط جهان وبا هدف هدایت آحاد بشر هستند .
این ابلاغ که در درجه اول وظیفه پیامبران الهی بوده، بعد از آن به ورّاث آن‌ها یعنی عالمان اندیشمند و آگاه به امور زمان به ارث رسید و اینگونه است که علما را ورثه انبیاء خوانده اند.poiuytr
اما بعد از تولید پیام به صورت طبیعی دو گروه به تحرک خواهند افتاد؛ دوستان و دشمنان که هر کدام به اقتضای  دوستی و یا دشمنی در راستای ترویج، بایکوت و یا تحریف پیام صادر شده تلاش‌هایی را انجام می‌دهند.
بعد از صدور پیام مقام معظم رهبری(حفظه الله) خطاب به جوانان اروپایی و امریکای شمالی این دو حرکت از طرفین  شروع شد. جبهه استکبار که بیداری فطرت‌ها را، که غایت دیپلماسی فطرت است، خطری برای خود می‌داند از همان  لحظه اول قدم اول را برداشت.
صاحبان رسانه های غربی که با شناخت از میزان ارتباطات جهانی و نیز خصوصیت خاص نداهای فطری می‌دانستند  که جلوی ندای فطرت را نمی‌شود گرفت سعی نمودند با حاشیه سازی و تنزل جایگاه پیام مقام معظم رهبری(حفظه الله)  آن را یک واکنش ساده به جو سازی های غرب علیه اسلام جلوه دهند. حال آن‌که این حرکت از جانب عالی ترین رهبر انقلاب در واقع نقطه عطفی در دیپلماسی خارجی و عبور از دیپلماسی های رایج سیاسی و رسیدن به دیپلماسی فطرت بود.
در همین راستا خبرگزاری فرانسه، نشریه فارین، شبکه بلومبرگ، ، صدای روسیه، نیویورک مگزینی،  باشگاه خبر پراکنی بی‌بی‌سی، خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی)، نشریه تایمز، پایگاه خبری اینترنشنال بیزینس، خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرگزاری یونایتدپرس، شبکه های المنار، العهد، المیادین و… با پوشش دادن این نامه سعی نمودند با برجسته نمودن جمله هایی گوی سبقت را در تحریف جایگاهی پیام از رقبای خود بربایند و جلوی انفجار این بمب خبری را به نفع جریان اسلام بگیرند.
آنها با پوشش گزینشی سعی در تنزل جایگاه این پیام از یک حرکت استراتژیک به یک واکنش ساده در مقابل جو اسلام هراسی در غرب داشتند تا به این واسطه شتاب تاثیر گذاری آن را کند نمایند.
مثلا خبرگزاری فرانسه نوشت : رهبر ایران از جوانان غرب خواست تا اسلام را مطالعه کنند و توصیه کرد «در واکنش به سیل پیش‌داوری‌ها و تبلیغات منفی، سعی کنید شناختی مستقیم و بی‌واسطه از این دین به دست آورید.»
و یا شبکه بلومبرگ نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر ایران از جوانان غرب خواست درباره اسلام پیش داوری نکنند.
یکی از اهداف برجسته نمودن های گزینشی جملات القاء نقطه ثقل برای پیام است به این معنا که تنظیم کننده خبر قصد این را دارد که عصاره خبر این جمله است حال آنکه بر آیند کلی پیام اشاره به بازگشت به حقیقت و مشعر به کل جریان حاکم بر نظام فکری اروپا و امریکای شمالیست. آنها با بلد کردن قسمت های خاصی از پیام سعی در پوشاندن اشاره های رهبری به بخش های مربوط به تاریخ جنایت بار دولت های غربی و بیداری دیرهنگام وجدان عمومی این کشورها در سایه تبلیغات و فضاسازی های رسانه ای داشتند.
اما از دشمنی طبیعی دشمن که بگذریم در وادی تحرکات دوستان انقلاب متاسفانه آن گونه که باید به این پیام مهم پرداخته نشده است. صدور پیام وظیفه رهبران الهیست اما تبلیغ آن تکلیفیست که بر دوش اصحاب قلم و هنر و نیز دستگاه های فعال در سیاست خارجی علی الخصوص وزارت امور خارجه قرار دارد . افراد و نهادها به عنوان سربازان و فرماندهان عرصه فرهنگی انقلاب اسلامی باید به نحو شایسته ای به ترویج این پیام بپردازند.
البته نپرداختن دستگاه سیاست خارجی به چنین موضوعی اساساً به خاطر اختلاف گفتمانی است که بر آن دستگاه و فضای کلی دولت با جبهه مقاومت انقلاب اسلامی وجود دارد. متاسفانه جریان فکری حاکم بر دولت حل مشکلات کشور را در جانب توسعه مادی به دست جریان خارجی به سر کردگی امریکا میداند و اساساً در افتادن با کد خدا را به صلاح مملکت نمیداند .
در تفکری که متاسفانه بر دستگاه سیاست خارجی کشور حاکم است بهترین راه برای پیشرفت کشور قدم زدن با وزیر خارجه دولت امریکا و از آنجا رفتن به فرانسه و ملاقات با وزیر خارجه آن کشور هتاک است . تفکری که برگرفته از نظام فکری امانیستی و تفکر سیاسی لیبرال دمکراسی است بیش از این توان تحرک نخواهد داشت.
اما اگر این مسئولین به وظیفه خود عمل ننمودند تکلیف از دوش جوانان انقلابی برداشته نخواهد شد و همانگونه که امام راحل در بند میم وصیت نامه خود فرمودند جوانان انقلابی باید به وظیفه خود عمل نمایند و ما میمانیم و تاریخ و قضاوت در مورد کوتاهی قدرتمندان در نشر یکی از مهمترین پیامهای تاریخ انقلاب.

آخرين اخبار