شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ ۱۰:۵۶
مکر گام به گام /هدف نهایی موجودیت ایران اسلامی

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان / عبد الصالح شمس اللهی / گام به گام جلو آمدن، مکر کهنه ایست که دشمنان در مقابل هم استفاده می‌کنند . گاه بیان همه خواسته خود از اول، باعث می‌شود تا یک طرف موجودیت خود را در خطر ببیند و طرف مقابل را دشمن قلمداد کرده در مقابل او قد […]

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان / عبد الصالح شمس اللهی / گام به گام جلو آمدن، مکر کهنه ایست که دشمنان در مقابل هم استفاده می‌کنند . گاه بیان همه خواسته خود از اول، باعث می‌شود تا یک طرف موجودیت خود را در خطر ببیند و طرف مقابل را دشمن قلمداد کرده در مقابل او قد علم کند. اما زمانی که حریف در لباس کاسبی، اهل معامله به میدان می‌آید، آن وقت است که انسان‌های ساده لوح وارد بازی خاصی می‌شوند که زمینش در اختیار دشمن است. در این بازی دشمن قدم به قدم می‌آید تا به خانه می‌رسد و آن‌گاه که به خانه رسید جز به نابودی رضایت نخواهد داد.123
به قرآن نیز که رجوع کنیم دقیقاً هشدارهایی را از این قسم خطاب به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می‌بینیم. به  عنوان نمونه در دوران آغازین اسلام بت پرستان مکه زمانی که دیدند دین پیامبر(صلی الله علیه و آله) برای  دنیایشان خطر ناک است، از طرق مختلف سعی نمودند تا ایشان را متوقف نمایند. یکی از آن طرق، پیشنهاد  مداهنه بود. مداهنه معادل سازش و یا نرمش نشان دادن تسامح گونه است. بعد از این پیشنهاد قرآن صراحتاً  حرکت  گام به گام دشمن را به پیامبر گوشزد می‌کند و می‌فرماید ای پیامبر مبادا از  تکذیب کنندگان  ما اطاعت  کنی [و پیشنهاد سازش آن‌ها را بپذیری] آن‌ها دوست دارند [در اعتقاد و آرمانت] نرمش نشان دهی  تا آنان  نیز [در امور دنیایی تو]  نرمش نشان دهند .(۱)
و یا در جایی دیگر صریح تر به این مکر دشمن اشاره فرموده و چنین برای پیامبر(صلی الله علیه و آله)  تبیین  می‌فرماید: که ای پیامبر ما [گمان مکن اگر به بعضی از خواسته های یهود و نصاری تن در دهی آن‌ها از تو  راضی خواهند شد بلکه قطعا] یهود و نصارى هرگز از تو راضى نمى‏شوند تا آن‌که [به صورت کامل از اسلام دست برداری و]از آیین آن‌ها پیروى کنى. بعد از این هشدار خداوند راه‌کار اصلی را به پیامبر (صلی الله علیه و آله) می‌دهد و می‌فرماید [ای پیامبر مبادا به خاطر سازش با آن‌ها به گفته های آن‌ها تن دهی و فکر کنی که آن‌ها صادقانه راه درست را نشان می‌دهند پس صریحا این نکته را اعلام کن و تبعیت خود را از هدایت الهی اظهار نما و] بگو: مسلماً فقط هدایت خدا هدایت [واقعى‏] است. پس از این دستور العمل خداوند پا را فراتر گذاشته و زبان به تهدید پیامبر(صلی الله علیه و آله)  می‌گشاید و می‌فرماید: اگر پس از دانشى که [چون قرآن‏] برایت آمده از هوا و هوس‏هاى آنان پیروى کنى[و به کفار امید ببندی و با آنان از در سازش بیرون بیایی تنها پیشتیبانی که داری از دست خواهی داد و دیگر] از سوى خدا هیچ سرپرست و یاورى براى تو نخواهد بود. (۲)
این دو نمونه نشان می‌دهد که دشمن سیاست گام به گام خود را از زمان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پیش گرفته و تا امروز نیز ادامه داده است.
در سیاست های استعماری امروز دنیا هم که نگاه کنید دقیقاً همین حالت وجود دارد و استعمار گران دنیا و در راس آنها آمریکا برای آنکه ملت‌ها را تحت سلطه بگیرند از روز اول به آن‌ها مهر بردگی نمی‌زنند بلکه با عناوین مختلفی چون دوستی و معامله و حقوق بشر و …. پیش می آیند و گام به گام دارائی‌های ملت‌ها را از آن‌ها گرفته و بعد حتی از دادن کوچک ترین امتیازها خود داری میکند .
رهبر فرزانه انقلاب با شناخت کاملی که از جریانها استعماری علی الخصوص آمریکا دارد  در دیدار با مردم غیور آذربایجان شرقی به این سیاست اشاره فرمود و بیان داشتند:
 ” بنده عقیده‌ام این است که اگر حتّی در مسئله‌ی هسته‌ای هم همان‌جور که آنها دیکته میکنند ما پیش برویم و قبول کنیم دیکته‌ی آنها را، باز هم حرکت مخرّب آنها و تحریمهای آنها برداشته نخواهد شد؛ انواع و اقسام مشکلات را باز هم درست میکنند؛ چون با اصل انقلاب مخالفند”
خود آمریکائی‌ها از سیاست خود به سیاست چماق و هویج تعبیر می‌کنند و میگویند در مقابل کشورها هویجی را به عنوان مشوق میگیریم و چماقی را به عنوان تهدید و جالب اینکه چماق را فرود می آورند ولی همان هویج را نیز دریغ میکنند. جمله مشهور همه گزینه ها روز میز است شعاریست که از دل این سیاست بیرون آمده است .
نمونه این سیاست را میتوان در جریان خلع هسته ای لیبی به وضوح دید .معمر قذافی دیکتاتور لیبی در معامله ای سفیهانه تمام تاسیسات هسته ای خود را به وسیله دو عدد هواپیما به امریکائی ها تحویل داد و نیز مسئولین انفجار هوایی لاکربی را پذیرفت تا به واسطه این کرنش ذلیلانه تحریمها وضع شده بر علیه کشورش برداشته شود و موقعیت خود را تثبیت نماید او با وعده نزدیکی به امریکا تمام دارائی خود را چوب حراج زد  اما امریکائیها در سازمان ملل حتی حاضر به دادن رای برای برداشتن تحریمهای لیبی نشدند و رای ممتنع به این طرح دادند  . معمر قذافی بعدها در حاشیه یکی از همایش‌ها به مسئولین کشورمان هشدار داده بود که در جریان هسته ای به آمریکائی‌ها اعتماد نکنید آن‌ها همه هستی لیبی را گرفتند و حتی یک وعده را نیز عملی نکردند .
همان‌گونه که رهبری معظم انقلاب فرمودند راه گذر از این دوره حساس و فائق آمدن بر مشکلات تحریم فقط در اعتماد به توان داخلی و به کار گیری ظرفیت درونی کشور است ولی متاسفانه در منصب‌های قدرت امروز کسانی را میبینیم که بی تفاوت به ظرفیت‌های داخلی تمام امیدشان به حل مشکلات هسته ای و رفع تحریمها از خارج است .
این نکته قابل توجه است که پرونده های متعددی مثل پرونده حقوق بشر و حمایت از تروریسم  برای نظام اسلامی درست کرده اند که در صورت حل یکی، پرونده ای نو به جریان خواهد افتاد و بهانه ای جدید برای تحریم‌ها درست خواهد شد .
با این حساب مسئولین محترم دستگاه اجرائی اگر می‌خواهند در مقابل وجدان تاریخ پاسخگو باشند بهتر است به جای شعار “نمیشود” شعار “ما میتوانیم” را سر لوحه خود قرار دهند و با اتکای به خدا و اعتماد به ظرفیت عظیم داخلی دست رد به سینه دشمنان این کشور زده و چشم امیدشان را به خداوندی بدوزند که هم وعده داده و هم توان دارد.

……………………………………………………………………………………………………………………

(۱)    فَلا تُطِعِ الْمُکَذِّبینَ وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَیُدْهِنُونَ (سوره قلم آیه ۸و ۹)
(۲)    وَ لَنْ تَرْضى‏ عَنْکَ الْیَهُودُ وَ لاَ النَّصارى‏ حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدى‏ وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ الَّذی جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَ لا نَصیرٍ (سوره بقره آیه۱۲۰)

آخرين اخبار