یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ۰۸:۱۲
مکر کهنه/ خطری به اسم تغییر گفتمانی

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، عبد الصالح شمس اللهی / تغییر نظام‌های سیاسی در دنیا به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود؛ گاه انسانی که بنا به دلائلی چون سلسله مراتب در بین نظامیان قدرتی دارد اقدام به کودتا می‌کند و با سر نگونی نظام سابق جریانی نو به راه می‌اندازد و یا در مواردی مثل حمله […]

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان ، عبد الصالح شمس اللهی / تغییر نظام‌های سیاسی در دنیا به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود؛ گاه انسانی که بنا به دلائلی چون سلسله مراتب در بین نظامیان قدرتی دارد اقدام به کودتا می‌کند و با سر نگونی نظام سابق جریانی نو به راه می‌اندازد و یا در مواردی مثل حمله آمریکا به عراق یک قدرت خارجی با تکیه بر توان نظامی خود به کشوری حمله کرده و بعد از سر نگونی رژیم حاکم بر آن اشخاص و نظام سیاسی جدیدی را بر سر کار می آورد .
این نوع تغییر نظام‌ها در جائیست که دستگاه حاکم بر اساس یک گفتمان شکل نگرفته باشد. اما در جایی که نظامی بر اساس گفتمانی خاص و بر مبنای یک ایدئولوژی شکل گرفته باشد و آن گفتمان در ارکان جامعه شریان پیدا کرده باشد، دیگر با کودتا، حمله نظامی و هیچ قدرت سخت افزاری دیگری نمی‌توان آن نظام را نابود کرد. در اینجا دشمنان از راه‌کاری دیگر استفاده می‌کنند که به واسطه آن مسیر حرکتی جریان حاکم تغییر پیدا کرده و به صورت ناخود آگاه اضمحلال فکری و بعد از آن اضمحلال سیاسی شکل خواهد گرفت و این یعنی تغییر گفتمان؛ که سلاحی کارساز و بران است و اگر چه دیر جواب می‌دهد ولی وقتی به ثمر رسید بنیان‌ها را به گونه ای نابود می‌کند که دیگر هیچ‌گاه امید بازگشت در آن نمی‌رود .
انقلاب اسلامی ایران از سنخ تغیرات سیاسیت که بر پایه گفتمان توحیدی و با محوریت اسلام به رهبری امام راحل و همراهی مردم شکل گرفت . انقلابی که معادلات دنیا را که بر اساس گفتمان سرمایه داری و بردگی انسان شکل گرفته بود به هم ریخت و موازنه قدرت را در جهان دگرگون کرد.
امام راحل در طول مبارزات خود که از سال ۱۳۴۲ شروع شده بود با تربیت شاگردان و صدور بیانه ها و سخنرانی های مختلف گفتمان توحید محور خود را به صورت یک گفتمان ملی تبدیل کرد که بعدها با صدور انقلاب  به گفتمانی جهانی مبدل گردید.
آن عالم فرزانه که می‌دانست انقلابی که بر پایه باورهای عمیق دینی و گفتمانی توحیدی شکل گرفته است، با هیچ ابزاری جز تغییر گفتمان قابل تغییر نخواهد بود از همان ابتدا نسبت به این تغییر هشدار دادند. در زمان دولت موقت زمانی که دولت بازرگان آب و برق مجانی را مطرح کردند امام(ره) صریحا بحث کمبود معنویت در جامعه را مطرح نمودند و بعد از آن نیز با هدف جلوگیری از سبقت اغراض مادی بر سبقه الهی انقلاب در سخنرانی های متفاوتی به خطر تغییر گفتمان انقلاب ، از الهی به دنیایی و تهدید دنیا زدگی هشدار دادند و حتی گاه به زبان تحقیر در مورد دنیا صحبت نموده  و می‌فرمودند: ملت ما برای خربزه انقلاب نکرده است ملت برای اسلام قیام کرده است . و یا در جایی دیگر به خطر نفوذ نا اهلان اشاره فرموده و میفرمایند: من در میان شما باشم و یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش مى‏کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.   و حتی در عزل قائم مقام رهبری وقت به این نکته اشاره فرمودند که شما کشور را به دست لیبرال‌ها خواهید سپرد و چون این تغییر گفتمانی را باعث نابودی انقلاب می‌دیدند با همه سختی به این عزل تن دادند و به تعبیر خودشان حاصل عمرشان را کنار گذاشتند.
در عرصه های مختلفی این هشدار ها از امام راحل شنیده می‌شد چه در عرصه سیاست خارجی و امور داخلی و چه در عرصه های فرهنگی و اعتقادی.
بعد از امام راحل نیز علمدار بصیر انقلاب مقام معظم رهبری(حفظه الله) بارها نسبت به این تغییر گفتمان هشدار دادند. در همان سال‌های اول بحث شبیخون فرهنگی را مطرح فرمودند و مسئولان و مردم را به تحرکات گفتمانی دشمن رهنمودن شدند ایشان در دیدار با فرماندهان گردان های عاشورای نیروی مقاومت بسیج در تاریخ ۲۲/۴/۱۳۷۱  در مورد حرکت گفتمانی دشمن چنین فرمودند: کارى که دشمن از لحاظ فرهنگى مى‌کند، یک “تهاجم فرهنگى” بلکه باید گفت یک «شبیخون فرهنگى» یک «غارت فرهنگى» و یک «قتل عام فرهنگى» است. امروز دشمن این کار را با ما مى‌کند.
و یا در جایی دیگر فرمودند:  در حال حاضر و بخصوص پس از شکست کامل مارکسیزم، استکبار غرب براى گسترش سیطره‌ى سیاسى و الحادى خود بر ملتهاى انقلابى، عمدتاً از محورها و شیوه‌هاى فرهنگى بهره مى‌گیرد. معارضه‌ى شایسته با تهاجم فرهنگى غرب در ابعاد مختلف، باید در صدر برنامه‌هاى رسانه‌هاى عمومى قرار گیرد. بى‌تفاوتى و مسامحه در برابر این تهاجم فرهنگى، که گاه با قلم عناصر مطرود و خودباخته‌ى داخلى صورت مى‌گیرد، زیانهاى جبران‌ناپذیرى در بر خواهد داشت.
و پس از آن بارها از موضوع فرهنگ و گفتمان انقلاب اسلامی به عنوان نکات غیر قابل تسامح یاد کردند و در سال‌های اخیر نیز کلید واژه جنگ نرم را مطرح فرمودند. تمام این هشدار ها نشان از تلاش دشمن برای تغییر گفتمان انقلاب دارد .
پس از پیروزی دولت نهم در انتخابات نیز مقام معظم رهبری(حفظه الله) در تایید دولت نهم زنده کردن شعارهای اصیل انقلاب  وباز گشت به گفتمان امام راحل را از خصوصیات این دولت شمردند.
نکته آنکه اگر در همه عرصه ها به گفتمان اصیل انقلاب که بر اساس اصول بنیادین اسلام یعنی توحید و ولایت شکل گرفته و شاخ و برگهایی چون عدم سازش با مستکبر و توجه همه جانبه به حال همه اقشار جامعه دارد  بر نگردیم باید منتظر دگرگونی در انقلاب باشیم و بدانیم که طبق آیه صریح قرآن سرنوشت ملتها به دست خود آنهاست
انَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ «الرعد:۱۱»
خدا حال قومى را تغییر نمى‏دهد تا آنان حال خود را تغییر دهند.
در چنین فضایی ایجاد روحیه مطالبه گری نسبت به آرمانهای امام و انقلاب در بین مردم نسبت به مسئولین از مهمترین وظائف دلسوزان انقلاب است . این مطالبه گری باعث میشود تا مسئولین با اغراض سیاسی از گفتمان انقلاب روی گردان نشوند .

آخرين اخبار