چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۳ ۱۸:۴۱
مرد و دو وظیفه در خصوص امنیت روانی خانواده

قدس آنلاین – عبد الصالح شمس اللهی :مرد خانه موظف است با تدبیر مناسب امنیت روحی و روانی خانواده را فراهم کند. یک مرد موفق مردیست که خانواده او در کنار او احساس آرامش همه جانبه داشته باشند و دوری او برای اعضای خانواده سخت و زجر آور باشد.  امنیت روحی و روانی در خانواده […]

ثثصثصیررز

قدس آنلاین – عبد الصالح شمس اللهی :مرد خانه موظف است با تدبیر مناسب امنیت روحی و روانی خانواده را فراهم کند. یک مرد موفق مردیست که خانواده او در کنار او احساس آرامش همه جانبه داشته باشند و دوری او برای اعضای خانواده سخت و زجر آور باشد.

 امنیت روحی و روانی در خانواده جنبه های مختلفی دارد که به دو بعد آن در این نگاشته می پردازیم .

۱ . امنیت روانی حاصله از امنیت اقتصادی

همان‌گونه که گذشت یکی از نیازهای عمده بشر بحث اقتصاد است؛ گشایش مالی علاوه بر آنکه رفاه مادّی خانواده را فراهم می‌کند، موجب ایجاد امنیت روانی نیز می‌گردد. البته در باور های دینی ما کسانی که در توکّل بر خدا ضعف دارند و به رزاقیّت او باور قلبی ندارند دچار این مشکل می گردند، ولی شریعت با پذیرش این واقعیت که انسان‌ها از لحاظ روحی و باورهای دینی همه در یک سطح نیستند، به مردان دستور داده است در راستای ایجاد امنیت روانی برای خانواده خود و رفاه و آسایش آن‌ها دست به کسب و کار و طلب روزی حلال بزنند. شاید بتوان روایت مشهور «الْکَادُّ عَلَى عِیَالِهِ کَالْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ[۱]»[۲] را در همین وادی معنا کرد که همان‌گونه که مجاهدان در راه خدا امنیّت را برای مملکت اسلامی به ارمغان می آورند کسانی هم که با تلاش اقتصادی خود، امنیّت روانی را برای خانواده خود به ارمغان می آورند در زمره مجاهدان در راه خدا هستند.

البته ایجاد این امنیت روانی علاوه بر کسب حلال و مناسب نیاز مند امور اطمینان بخش دیگری که نشان دهنده‌ی آینده نگری و دور اندیشی مرد است مثل بیمه و بازنشستگی، پس انداز و سرمایه گذاری های مطمئن و… می‌باشد.  

۲٫  امنیت روانی حاصله از حس داشتن تکیه گاه

زن و فرزندان به اقتضای شرایط روحی و ساختاری و همچنین سن و سال دائماً نیاز به یک تکیه گاه امن را در وجود خود احساس می‌کنند و در همه مکاتب دنیا اعم از الهی و غیر الهی، این تکیه گاه، مرد خانواده قرار داده شده است. حمایت از خانواده تا آنجا مورد اهمیّت است که اگر کسی در دفاع از حریم خانواده کشته شود شهید است.

«قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): مَن قَتَلَ دُونَ عِیالِهِ فَهُوَ شَهید»[۳]

«رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: کسی که در راه دفاع از اهل و عیال خود کشته شود شهید است. »

خانواده ای که حسّ داشتن یک تکیه گاه مناسب را از دست می‌دهند، معمولاً دچار مشکلات روحی و روانی اعم از افسردگی ، عدم ریسک پذیری و جسارت ، ترس و خوف دائمی و بسیاری از مشکلات دیگر می‌گردند و قابل توجه اینکه بسیاری از بزه‌کاران جامعه از کسانی هستند که دچار خلاء یک تکیه گاه مناسب بوده اند.

در راستای ایجاد همین امنیت است که به مردان دستور داده شده است حد الامکان تا قبل از غروب آفتاب به خانه برگردید؛ زیرا ضعف روحی در کودکان و زنان ترس را بر آن‌ها غلبه خواهد داد و حس داشتن تکیه گاه را که ثمره اش امنیت روانیست از آن‌ها خواهد گرفت.

«قال علی(ع): انهنَّ امانة الله عندکم فلا تضاروهنّ و لاتعضلوهنّ.»[۴]

«امام علی (علیه السلام)فرمودند: زنان در نزد شما امانت الهی هستند پس به آنان زیان نرسانید و آنها را تنها نگذارید. »

گاهی گمان می‌شود که خانواده‌ها به خاطر شرایط و یا خصوصیات متفاوتی که دارند در این مساله با یکدیگر تفاوت دارند؛ حال آنکه نیاز به تکیه گاه یک نیاز فطری در وجود افراد است. این خصوصیت به شرایط اجتماعی و گذشته و حال و آینده و حتی تحصیلات و اشتغال آنهاربطی ندارد.

نتیجه آنکه هر چه در خانواده صورت پذیرد اولین مسئولیتش به عهده مرد است و مرد باید با شناخت وظایف خود و تدبیر مناسب سعی در نگه داشتن خانواده در مسیر پویایی نماید تا خانواده محل پرورش انسانهائی گردد که برای خود و جامعه خود مفید باشند .


[۱] الکافی،ج۵،ص۸۸  

[۲] کسی که برای روزی خانواده اش تلاش میکند مانند مجاهد در راه خداست

[۳] تهذیب‏الأحکام،ج۶،ص۱۵۷

[۴] بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۶

آخرين اخبار