چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۷
درسی دیگر از قرآن/ یک برگ دیگر بر ۳۸ سال کار تربیتی

روزنامه قدس : عبدالصالح شمس اللهی؛ آدمی‌زاد است دیگر در هر مقام و مرتبه‌ای هم که باشد سنش که بالا می‌رود کمی کم حوصله می‌شود و گاهی خطا می‌کند اما آنچه مهم است این است که آن علو مقام بر خر شیطان سوارش نکند تا بتواند خطای خود را قبول کرده و از آن برگردد. […]

روزنامه قدس : عبدالصالح شمس اللهی؛ آدمی‌زاد است دیگر در هر مقام و مرتبه‌ای هم که باشد سنش که بالا می‌رود کمی کم حوصله می‌شود و گاهی خطا می‌کند اما آنچه مهم است این است که آن علو مقام بر خر شیطان سوارش نکند تا بتواند خطای خود را قبول کرده و از آن برگردد.

این روزها قطعه‌ای ویدئویی از جلسه استاد قرائتی در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن استاد اقدام به اخراج آقا دوربینی از جلسه می‌کند، کاری که شاید از این استاد اخلاق و قرآن توقع نمی‌رفت؛ اما برعکس بسیاری از صاحب نام‌ها که گاهی سال‌های سال یک اشتباه را توجیه می‌کنند ولی حاضر نیستند عذر‌خواهی کنند، ایشان در اسرع وقت در صفحه تویتر خود اقدام به عذرخواهی رسمی از آقا دوربینی کرد؛ کاری که اگر هم نمی‌کرد شاید در جنبه دنیایی به جایی بر نمی‌خورد ولی عذرخواهی نمود تا در ادامه ۳۸ سال کار تربیتی که نسلی را پرورش داد درسی دیگر از قرآن به ما بدهد.

این سیره البته از بزرگان حوزه در میان عالمان راستین به‌جا مانده است، سیره‌ای که از منش اهل‌بیت(ع) متخذ است و محبوب رسول خدا(ص) است .

در خاطرات مرحوم آیت الله العظمی بروجردی آمده است که گاهی عصبانی می‌شدند؛ مخصوصا اگر طلبه‌ای سر درس سوال بی‌موردی می‌پرسید این عصبانیت ظهور بیشتری داشت و همین مسئله شخص ایشان را بیش از دیگران آزار می‌داد، به همین دلیل نذر می‌فرمایند اگر یک بار دیگر عصبانی شدند یک سال روزه بگیرند؛ چند روز بعد سر درس طلبه‌ای اشکال بی‌موردی می‌کند و باعث عصبانیت ایشان می‌شود و به همین دلیل این مرجع شیعه از فردای همان روز یک سال پیاپی روزه می‌گیرد تا دیگر پرخاش نکند.

در اینکه این برخورد اشتباه بوده است شکی نیست و در اینکه عذرخواهی از آقا دوربینی به نوعی وظیفه استاد بوده است تردیدی نیست؛ اما در میان این دعوای درون خانوادگی بیان یک نکته ضروریست و آن این است که معاندین اسلام و انقلاب از بعضی از شخصیتها کینه ویژه ای دارند و به دنبال فرصت هستند تا عقده خود را خالی نموده و به نحوی انتقام ۳۸ ساله خود را بگیرند و تصفیه حساب کنند  و در این میان هر حشیشی را دستاویزی می‌کنند تا بلکه به مقصود خود دست پیدا کنند. آن‌ها باید بدانند ملت ایران خدمات بی دریغ و بدون توقع این استاد گرانمایه را هرگز فراموش نمی‌کنند و یک اشتباه را داسی برای تمام حاصل او نمی‌دانند.

ملت ایران به یاد دارد که کوی و برزن‌ها پر بود از کسانی که حتی نام خود را نمی‌توانستند بنویسند و در نهضتی که او به راه انداخت باسواد شدند تا دیگر برای کار کوچکی مثل گرفتن یک شماره تلفن نخواهند التماس کنند، همه به یاد دارند که گاهی برای دو رکعت نمازی که می‌خواستی بخوانی در نقاط مختلف چه دردسرها باید می‌کشیدی و ستاد اقامه نمازی که ایشان پی‌گیر آن شد چه برکاتی در حوزه نماز داشت، روزگاری بود که بعضی سال تا سال لای قرآن را باز نمی‌کردند اما با طرح تلاوت نور ایشان با قرآن آشتی کردند، هنوز روستاها از ستاد زکات ایشان متنعم می‌شوند و هنوز دانشجویان و طلاب تفسیر نور ایشان را منبعی برای شناخت قرآن می‌دانند و هنوز نسلی که پای درس‌هایی از قرآن ایشان تربیت شده اند حلاوت کلام ایشان را فراموش نکرده‌اند. این‌ها فقط جزئی از خدمات ایشان بود و این همه خدمت کافیست تا دشمنان قسم خورده ایران اسلامی همین یک اشتباه را دستاویزی کنند برای کوبیدن شخصیت این مرد قرآنی.

بگذار کلامی هم به آقا دوربینی بگویم دوست عزیز! عذرپذیری از اخلاق نیکان است، آدم است دیگر گاهی عصبانی می‌شود شما هنوز برای ما همان آقا دوربینی سابق هستی، از استاد چیزی به دل نگیر!

 

آخرين اخبار