دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ۰۸:۵۶
توپ ربا در زمین دولت نه مردم/ گفتگو با پایگاه صبح زاگرس

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،حجت الاسلام عبدالصالح شمس اللهی در گفت و گوی  اختصاصی با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: در بحث مدیریت سرمایه و نهادی که قرار است سرمایه مردمی را جمع آوری و به اسم بانک جهت دهد حرف زیاد است آنچه نکته کلیدی است این است که منش […]

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،حجت الاسلام عبدالصالح شمس اللهی در گفت و گوی  اختصاصی با خبرنگار این پایگاه خبری گفت: در بحث مدیریت سرمایه و نهادی که قرار است سرمایه مردمی را جمع آوری و به اسم بانک جهت دهد حرف زیاد است آنچه نکته کلیدی است این است که منش شارع در بحث سرمایه این است که کسی از پول، پول در نیاورد یعنی اینطور نباشد فرد با جابجایی پول رشد سرمایه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اول انقلاب امام راحل اقتصاددانان را جمع کردند و  گفتند” در اسلام پول کار نمی کند کاری کنید پول کار نکند”، بیان کرد: چیزی که اسلام میخواهد این است که انسان از این چند راه سرمایه اش رشد کند یکی بحث تولید بوده که بهترین نوع رشد سرمایه است و در جامعه اسلامی مصرف شود و به این واسطه رشد سرمایه انجام شود.

حجت الاسلام شمس اللهی بیان کرد: بحث دوم تجارت است و اسلام هم می پسندد که از این طریق  سرمایه رشد داشته باشد و سومی حق والزحمه فعل و عمل است که مثلا افراد مزد کارشان می گیرند از این طریق سرمایه دار شوند.

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور تصریح کرد: منش شارع بر این نبوده که افراد از طریق جابه جای سرمایه پولدار شوند این جابجایی سرمایه هر گونه که  توجیه شود اما باز هم از چیزی که شارع خواسته بیرون نمی رود اگر در عمل اراده جدی بر این باشد که پولی جا به جا شده و پولی دریافت شده باز هم همان مقسده های ربا و مشکلات وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه در بانکداری ما در صورت کاغذی درست شده اما در عمل عقود درست نشده و آن هم که در صورت و کاغذ درست شده توجیه همان نظام ربوی است که در بانک ها داریم.

حجت الاسلام شمس اللهی با بیان اینکه سه ایراد به بانک های کشور وارد است عنوان کرد: یکی عقودی که نوشته اند عقود توجیه گر است و به همین عقود هم عمل نمی شود مثلا وام خرید نقد و اقساطی می دهند اما عملا به آن عمل نمی شود خود بانک از مردم پول ۱۵ درصد می گیرد و به فرد دیگری با ۱۸ درصد سود حق العمل بر می دارد حتی به آن عقود عمل نمی شود حتی این صورت کاغذی را عمل نمی کنند.

سرمایه های مردم آخرش کاسپین می شود

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به اینکه شارع نمی خواهد پول، پول بیارد و بانک ها با پول پول دار شدندتصریح کرد: اگر این گونه نبود رقابت بر سر احداث بانک شکل نمی گرفت اکنون ما در کشور  ۲۷ بانک داریم  چرا سرمایه دارها روز به روز رغبتشان به احداث بانک بیشتر می شود چرا این بانک ها مثل قارچ رشد می کنند سرمایه های مردم جذب می شود آخرش می شود کاسپین.

وی ادامه داد: چون این افراد در رقابت در پول دار شدن با پول و نه در رقابت با پول دارشدن با تولید یا تجارت هستند و منش شارع در اینجا مراعات نمی شود در بانک ها ربای مسلم است قرض بدی و به صورت تساعدی این قرض بالا رود  مثلا ۱۰۰ میلیون وام می گیرد اگر تا فلان وقت تسویه کردید ۱۲۰ میلیون پس می دهید دیر تر شود ۱۴۰ میلیون می شود ان طرف تر ۱۶۰ میلیون می شود.

جریمه تاخیر و سود تساعدی بانک ها ربای صریح است

حجت الاسلام شمس اللهی عنوان کرد: فردی که ۱۵۰ میلیون وام گرفته بود عنوان می کرد تا الان نزدیک به ۳۰۰ میلیون به بانک پس داده است این حالت تساعدی است و همه مراجع ما به این فتوا دادند که این مسئله رباست.

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور افزود: ما مشکلی داریم که  برخی به ربای صریح هم ملتزم نیستند جریمه تاخیر و سود تساعدی ربای صریح است وقتی من قراداد جعاله بستم دیگه قرار داد بسته شد دیگه حق نداریم به آن اضافه کنیم در صورتی اگر در پرداخت اقساط دیر کنم قرارداد جعاله بسته شده مدام سود و تاخیر می گیرد.

توپ ربا باید در زمین دولت بیفتد نه مردم

وی افزود: بحث ربا باید توپش در جریان دولتی ها بیفتد اما متاسفانه توپ را به جریان مردمی می اندازند یعنی ما در راهپیمایی آمران به معروف سخنرانی کردیم که ربای بانک ها بزرگترین منکری است که در جامعه ما شکل می گیرد وقتی رسانه ملی می خواهد منتشر کند می بینیم بانک ها را از جلوی آن بر می دارد و ربای در جامعه را مطرح می کنند من از ربای در جامعه نگفتم ربای در جامعه نشات گرفته از ربای در بانک هاست، بانک ها هستند که ربا را در جامعه ترویج دادند و پایه گذاری کردند.

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره به این سخن امام راحل که فرمودند “اگر بانک های ما ربا گرفتند دیگر جمهوری ما اسلامی نخواهد بود” افزود:   اینها را می بینیم و از آن طرف بانک ها کوتاه نمی آیند و روز به روز قوانینشان به سمت ربوی شدن بیشتر پیش می رود.

بانک اسلامی فقط به عنوان یک نهاد خدماتی فعالیت کند

حجت الاسلام شمس اللهی تصریح کرد: شاید برخی فکر می کنند من تند حرف می زنم اما من با وجود ۲۷ بانک مخالفم چرا باید این تعداد بانک وجود داشته باشد اگر بحث  دور زدن تحریم هاست به صورت مقطعی بانک هایی درست شود که با بدنه اجتماعی برخورد نداشته باشند و تحریم ها را دور بزنید وقتی دور زدید و تمام شد آن را جمع کنید.

وی عنوان کرد: اصلا نباید بانک به این معنا رشد کند ما یک نظام واحد اقتصادی بانکی به اسم خزانه حکومت اسلامی داشته باشیم و این خزانه بدون چشم داشتی و نیت سود آوری به مردم تسهیلات اقتصادی دهد اگر از این فضا دور شدیم مستقیم وارد فضای ربای می شویم،  اگر بخواهیم این مشکل به صورت بنیادی برطرف شود باید بانک واحد داشته باشیم بانک واحدنیز چشم داشتی مالی و سودآوری نداشته باشد  و فقط  به عنوان یک نهاد خدماتی فعالیت کند.

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهار کرد: نباید بانک سراغ کارخانه زدن برود و پول وارد زمین کند، در واردات صادرات هزینه کند، بانک فقط صندوق است که خدمات می دهد و با تضمین های لازم این خدمات برگردانده شود جریمه تاخیر و سود نداریم.

وی گفت: در اسلام رهن می گذارند رهن بگذارند و پول بگیرند اگر فرد مورد نظر نتوانست پول را پس دهد مالی که رهن داده هست وجود درد این مشروع است اما اینکه ۱۰۰ میلیون می دهند اگر دادی هیچ اگر ندادی ۱۲۰ میلیون می شود.

سود بانک ها در تاخیر پرداخت مردم است

حجت الاسلام شمس اللهی تصریح کرد: در حقیقت سود بانک ها در این است که مردم تاخیر کنند اولین کار این است که بانک ها به سمتی بروند که به بانک واحد اسلامی تبدیل شود و چشم داشت مالی در آن نباشد عبور از این مرز رباست نمی توان کنترل کرد .

بانک نباید سود و منفعت مالی داشته باشد

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور ادامه داد: مسئله بعد اینکه گروه هایی که موظف هستند در حوزه بانک فعالیت کنند اولین گروه علما و روحانیون هستند بزرگان باید به مبارزه با این جنایت عظیم بپردازند ربا جنگ با خداست علما جوشن دین هستند و باید دفاع کنند.

وی افزود: چطور علما در برهه های دیگر از زمان تجمع می کردندچه اشکالی دارد بزرگان نیز چنین کاری کنند ما نیز راه می افتیم و متحصن می شویم که ربا جنگ با خداست  و از حکومت می خواهیم که ربا جمع شود به غیر از این نمی شود بانک ها اگر موجودیت خودشان را در خطر نبینند در مقابل احکام اسلام کوتاه نمی آیند علما باید راه بیفتند عمامه در بیاورند و متحصن شوند که یا ربا جمع می شود یا شما جمع می شوید خدا درقرآن اینگونه گفته است.

مردم سرمایه هایشان را از بانک های ربوی خارج کنند 

حجت الاسلام شمس اللهی با اشاره به آیه قرآن که گفته  “فأذنوا بحرب من الله “گفت:  وظیفه مردم این است که بانک ها را مجبور کنند نه اینکه اغتشاش و ناامنی ایجاد کنند نه این کار در حکومت اسلامی اشتباه است به بانک ها التیماتوم دهند اگر فقهای ما اعلام کردند که بانک ربوی نیست که هیچی اما اگر تا چند ماه دیگه این اتفاق نیفتاد مردم سرمایه هایشان را از بانک بیرون بکشند .

وی ادامه  داد: بانک ها باید موجودیت خودشان را در خطر ببینند تا کوتاه بیایند،  غیر از این ممکن نیست بانک ها نه با گریه نه با فتوا نه با سلام و صلوات و نه تهدید درست نمی شود فقط باید وارد مبارزه عملی شد.

 ربا روز به روز باعث فاصله طبقاتی در جامعه می شود

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهار کرد: باید فقها جلو بیایند مردم نیز پشت سرشان مبارزه در کنار حفظ امنیت داشته باشند اگر بانک ها ببینند مردم یک باره هجوم بردند و تا سقف ۱۰ میلیون تومان از حسابشان خارج کردند آن وقت است که بانک ها برای اصلاح نظام بانکی به دست و پای مردم و مراجع  می افتند در گذشته برای توجیه ربا کارهای مختلفی انجام می شد اما علما باید برای مردم تبیین کنند رسانه ها تبیین کنند در ربا روز به روز فاصله طبقاتی زیادتر می شد فقیر روز به روز فقیر تر و پول دار روز به روز گردن کلفت تر می شود.

حجت الاسلام شمس اللهی عنوان کرد: اگر می خواهیم به مردم آگاهی دهیم باید ملاحظات را کنار بگذاریم نه اینکه همچون صدا و سیما اسم ربا در بانک را برداریم احکام شرع ذبح ملاحظات ما شده نه کنار بگذاریم بگوییم ربا حرام است و نباید پول پول بیاورد.

انتقاد از صدا و سیما/ رسانه های ما پشت سر حرفهای مراجع بایستند

وی گفت: اگر قرارداد جعاله است واقعا جعاله باشد رسانه ها به میدان بیایند وقتی آیت الله جوادی در مورد ربای بانک ها صحبت کرده دیگر باید رسانه ها اقدام کنند رسانه های ما پشت سر حرفهای مراجع بایستند.

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور اظهار کرد: تبیین از علما و ایجاد فضای اجتماعی از رسانه ها وقتی این دو کنار هم باشند علما به میدان آمده اند  نیاز به رسانه دارد که ترویج شوند در کنار هم مسئله حل می شود.

حجت الاسلام شمس اللهی عنوان کرد: قرآن ربا را منع می کند حالا برخی ها بانک بسازند یکی جمع می شود ۳ هزار میلیارد یکی برمی دارد و می برد هی جمع می شود ۸ هزار صندوق ذخیره فرهنگیان می شود چند نفر بر میدارن می برند که می گویند تاخیر بوده نه اختلاس جمع میشه ۱۲ هزار میلیارد یکی دیگر بر می دارد و می برد.

style=”text-align:justify”وی افزود: خدا گفته اگر کسی می خواهد ربا بگیرد بخدا اعلام جنگ کند ایه ای به این تندی در قرآن غیر از این ندیدم روایات ما در بحث ربا بسیار تند است با این حال چرا مردم به بانک ها رغبت دارند چون که بانک ها در جامعه به عنوان نهاد اقتصادی حلال مشکل جا افتاده است.

امروز مردم را متقاعد کردن هزینه می برد

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: ۳۸ سال است استقلال کردیم بانک به این ترتیب در جامعه ما جا افتاد امروز مردم را متقاعد کردن هزینه می برد باید علما به میدان بیایند رسانه ها تلاش کنند تا مردم متقاعد شوند.

حجت الاسلام شمس اللهی افزود: ممکن است در جامعه شک و شبهه ایجاد شود باید اعتراف کنیم که اینجا بانک ما اسلامی نیست مردم کمک کنید با هم اینها را به کوتاه آمدن واداریم  مردم متقاعد شوند با ربای بانک ها مبارزه کنند اسلام با دستگاه اقتصادی مخالف نیست با بانک مخالف نیست می گوید بانک نظام منفعتی و سودآور نباشد.

وی تصریح کرد: صندوق محمد رسولله اصفهان را  چه کسی زمین زد صندوقی که یک درصد کارمزد می گرفت وارد فضای سودآوری نشد و سایر مردم سرمایه هایشان در آنجا می گذاشتند چه کسی شایع کرد که رییس بانک پول ها رو برداشته و فرار کرده بانک ها زیرپایش را خالی کردند.

عضو پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر کشور بیان کرد: اگر آن مدل ادامه پیدا می کرد بانک ها نمی توانستند ادامه دهند صندوق های دیگری نیز بودند اکنون در قم صندوق قرض الحسنه دفتر تبلیغات وام می دهد بدون یک ریال سود فقط خدماتی عمل می کند اینها مدل هایی هستند که تحقق داشتند می شود اگر بانک منفعتی در آن نداشته نباشد.

 اولین اثر ربا بزهکاری اجتماعی است

وی به اثرات ربا در جامعه اشاره کرد و افزود: ربا در جامعه فاصله طبقاتی را زیاد می کند وقتی زیاد باشد اولین اثرش بزهکاری اجتماعی است، برخی جرات جنایت ندارند برخی تقوا دارند و سراغ این موارد نمی روند و ۱۰ درصد آنها به خاطر این فاصله طبقاتی دست به بزه اجتماعی می زنند اگر همین یک اثر ربا را در نظر بگیریم بزه اجتماعی در جامعه افزایش می یابد چگونه می توان این جامعه را جمع کرد.

یک درهم ربا برابر با هزاربار زنا با محارم است

حجت الاسلام شمس اللهی ادامه داد: دیگر به آخر می رسند برای جبران دزدی، اختلاس، جنایت و خیانت می کنند در ارکان اداری و جامعه ما فساد رشد می کند همین اثر کافی است بی عفتی می آورد بله یک درهم ربا برابر با هزاربار زنا با محارم است.

وی اضافه کرد: من همیشه می گویم فقط نزنند تو سر این دختر و پسرها ربا جمع شود جامعه عفیف می شود هر چی هم محجبه درست کنیم بانک با ربا لشکر بی حجاب درست می کند.

انتهای پیام/۲۰۰

نظرات
  1. انوش داودپور
    ۲۰ آبان ۱۳۹۶

    احسن به فرمایشات شما فقط وفقط قیام بر علیه بانک را میطلبد ولی مشکلی که دراینجا هست این است که اکنون دیگر دیر شده ! چون بانک حکومت شده والان منوشما تصور میکنیم که حکومت ملت است و حکومت جمهوری اسلامی ولی حکومت بانکها است زیرا حرام خواران بدون نیاز به پشتوانه کشور وطلا و…. با کامپیوتر و پرینتر ودکمه فشاردادن دارند پول چاپ میکنن وخلق !! میکنند ونهائهای نظامی وحکومتی را هم اغشته به این حرام کرده اند دیگردیر شده بسیار !مراجع راهم خواب کردند وغافل ولی اگر خواستید قیام کنید اولین نفر خودم همراه هستم تااخر

    Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

آخرين اخبار