شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۴ ۱۲:۲۰
احیاگر شعائر و احیای فاطمیه

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان / عبد الصالح شمس اللهی / بعضی از شعائر در طول تاریخ گاه به خاطر بی توجهی مؤمنین و یا اقتضای شرائط، در گذر زمان کم‌رنگ شده و یا به کلی از بین می‌روند . در مواردی بزرگانی از مکتب با هدف استفاده جامعه از فیوضات و تاثیرات اجتماعی این شعائر، […]

پایگاه تحلیلی خبری البرزبان / عبد الصالح شمس اللهی / بعضی از شعائر در طول تاریخ گاه به خاطر بی توجهی مؤمنین و یا اقتضای شرائط، در گذر زمان کم‌رنگ شده و یا به کلی از بین می‌روند . در مواردی بزرگانی از مکتب با هدف استفاده جامعه از فیوضات و تاثیرات اجتماعی این شعائر، اقدام به احیای آن‌ها می‌نمودند و برای به ثمر رسیدنش خود در طلیعه آن حرکت می‌کردند.gfdfd
در سالهای اخیر یکی از جریانهای منحرف موسوم به تشیع لندنی با محوریت یکی از روحانیان مدعی مرجعیت تحرکاتی را شروع نموده اند و سعی مینمایند تا خود را احیا گر شعائر جلوه داده و این لقب را برای خود ثبت نمایند تا از این رهگذر قلوب مؤمنان را در تسخیر گرفته و از نیت‌های پاک در راستای مبارزه با حرکت انقلاب استفاده نمایند.  

اما احیا گران واقعی شعائر در عصر ما چه کسانی هستند؟
اگر مصداق اتم احیاگر شعائر را بخواهیم نام ببریم وجدان‌های سالم و دل‌های آگاه نامی جز نام امام خمینی(ره) را نمی‌توانند بر زبان بیاورند . تا قبل از حرکت امام راحل و انقلاب اسلامی، شعائر مکتب هر روز کمرنگ تر می‌شد تا آنجا که گرفتن روضه و گریه بر سید الشهدا(علیه السلام) ممنوع و جرم تلقی می‌شد و حجاب زنان نماد مخالفت با قانون شمرده می‌شد. گاه برای برگزاری یک مجلس عزا بیش از تعداد عزاداران کشیک‌چی و مراقب گمارده می‌شد تا آنکه امام آمد و با حرکت حسینی خود شعائر الهی را زنده کرد و با احیای این شعائر بنیان ستم را ویران نمود و کار به جایی رسید تمسک به شعائر الهی که روزگاری در این مملکت جرم بود به افتخارات بزرگان تبدیل شد.
بعد از امام راحل که احیاگر اصلی در عصر حاضر بود نوبت به احیاگری دیگر رسید که در مکتب امام (ره) پرورش یافته بود . در سال‌های رهبری مقام معظم رهبری(حفظه الله) تلاش برای این احیاگری به شدت دیده می‌شود که در ادامه به یکی از مصادیق آن اشاره میکنیم .
یکی از این شعائر اقامه عزا بر حضرت زهرا(سلام الله علیها) و احیای فاطمیه بود که در گذر زمان کم‌رنگ شده بود و می‌رفت که به فراموشی سپرده شود و نیاز به احیا گری داشت که بتواند با تدبیری این نقطه عطف معنویت و عشق به اهل بیت(صلوات الله علیهم اجمعین) را در کشور زنده کند .
اما این کار در توان کسی است که علاوه بر عشق و اخلاص نسبت به خاندان پاک پیغمبر(صلوات الله علیهم اجمعین) عموما و عشق به زهرا مرضیه (سلام الله علیها) خصوصا، توان و امکانات لازم را نیز در اختیار داشته باشد ؛ چنین کسی را می‌توان احیاگر فاطمیه نامید.
با نگاهی به شرایط بالا و تطبیق آن به اشخاص به راحتی میتوان دریافت که احیا گر فاطمیه در عصر جدید و تاریخ انقلاب کسی نیست جز فرزند شایسته زهرای مرضیه؛ مقام معظم رهبری(حفظه الله) .
معظم له در تاریخ ۱۳/۹/۱۳۷۰ زمانی که اسم چندانی از فاطمیه نبود و صرفا مراسمات مختصر و پراکنده ای در کشور گرفته می‌شد، در سخنانی در دیدار با جمعی از خانواده های معظم  شهدا و اقشار مختلف مردم در خصوص تعظیم شعائر فاطمی و لزوم احیای این ایام فرمودند:
“طبق روایت، روز – سوم جمادی‌الثّانی – شهادت سیّده‌ی زنان عالم، فاطمه‌ی زهرا(سلام‌الله علیها) است. من از ملت ایران درخواست می‌کنم که در آن روز، مغازه‌ها و محل کسبشان را تعطیل کنند و به فاطمه‌ی زهرا(سلام‌الله علیها) احترام نمایند. به دستگاهها و ادارات دولتی و کارخانجاتی که کارهای خاصی دارند، چیزی نمی‌گوییم؛ لیکن کسبه و دکاندارها و بازارها و خیابانها احترام کنند. ان‌شاءالله آن روز را تعطیل کنید تا بتوانیم از برکات فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله علیها) بهره‌مند بشویم.”
این بیانات سر آغازی شد برای رسمیت یافتن ایام فاطمیه به عنوان یکی از مناسبت‌های کلان جمهوری اسلامی ایران.
از طرفی ایشان هر ساله در بیت شریفشان به مدت ۵ شب در ایام فاطمیه اقامه عزا می‌فرمایند، و نیز رسانه ملی که از سازمان‌های زیر نظر ایشان محسوب می‌شوند به اشاره سر انگشت این زعیم اندیشمند همواره در ایام فاطمیه با برنامه های ویژه در راستای ترویج فرهنگ فاطمی و نیز احیای شعائر فاطمیه قدم بر می‌دارند.
اگر مجاهدت‌های امام راحل(ره) و نیز رهبری داهیانه مقام معظم رهبری(حفظه الله) بعد از انقلاب نبود نه تنها اسمی از فاطمیه نبود، که اسمی از تشیع در این کشور باقی نمی‌گذاشتند .
جا دارد اهل ولایت خداوند متعال را برای زندگی در ظل رهبری چنین حاکمی، که قلبش مملو از حب فاطمی و عملش در راستای رضایت حضرات معصومین قرار دارد، شاکر باشند .

آخرين اخبار